Header image

برای یادگیری زبان انگلیسی از چه مواردی استفاده کنیم؟

مرداد ۲۶, ۱۳۹۸آ»وزش زبان انگلیسی , لغات 504

طی پژوهش‌های صورت گرفته، یادگیری زبان انگلیسی یا هر زبان خارجه دیگر کمک به رشد بخشی از مغز انسان می‌کند. براین اساس بدون شک، یادگیری زبان انگلیسی بسیار حائز اهمیت است. این روزها هر جایی را که نگاه می‌کنیم و یا از هر وسیله‌ای که استفاده می‌کنیم، غیر ممکن است که یک واژه انگلیسی به چشم نخورد، چه خوب است که بتوانیم از پس خواندن و معنا کردن کلمات انگلیسی هرچند کم بر بیایم. بنابراین بهتر است آموزش زبان انگلیسی را جدی بگیریم و برای یادگیری آن تلاش کنیم.

به نظر شما برای یادگیری زبان از چه روش‌هایی استفاده کنیم تا بهترین خروجی را داشته باشیم؟ در ادامه این مقاله سعی کرده‌ایم با همراهی هم قدم‌هایی را برداریم تا مسیر یادگیری را هموار‌تر کنیم و با تمرین‌ها مهارت‌های چهارگانه، زبان انگلیسی خود را تقویت کنیم. اما فراموش نکنیم که یادگرفتن در درجه‌ی اول به اراده، تلاش و انگیزه خود ما بستگی دارد.

اول کلمات پرکاربرد انگلیسی را یاد بگیرد

قطعاً کلمات نقش مؤثری در زبان انگلیسی دارند. لازم است برای یک مکالمه، تعدادی از کلمات پرکاربرد و مهم را یاد بگیرید و آن‌ها در حافظه خود ثبت کنید. با همان تعداد لغات پرکاربرد می‌شود برای شروع یک مکالمه ساده و ابتدایی آمادگی داشت. با همان کلمات جملاتی را بسازید و مدام را آن‌ها را تکرار کنید، تا بعد به راحتی در مکالمه به کار ببرید. سپس به مرور زمان گنجینه لغات خود را گسترش دهید و هر بار با کلمات بیشتر وارد یک مکالمه جدید بشوید.

شروع به صحبت کردن به زبان انگلیسی کنید

مطمئنا افراد دیگری هستند که دوست دارند، زبان انگلیسی را به عنوان زبان دوم یاد بگیرند. پس با این افراد مکالمه را شروع کنید. هر بار به دلخواه، موضوعی را انتخاب کنید و صحبت کردن را شروع کنید. حتی اگر جملات دست و پا شکسته هستند یا درست نیستند و از نظر بقیه خنده‌دار باشد، آن‌ها را بلند مطرح کنید، به مرور زمان فهم شما در یادگیری بالا می‌رود. حتی بهتر است یک نفر که زبان انگلیسی آن بهتر از خودتان است را برای نظارت و شرکت در مکالمه‌تان دعوت کنید.

کلماتی که در حین مکالمه به ذهن سپرده می‌شوند به مراتب تاثیری بیشتری در یادگیری شما دارند تا اینکه بخواهید کتاب را مقابل‌تان باز کنید و مرتب تکرار کنید.

چهار رأس مستطیل یادگیری را همیشه رعایت کنید

  • زمان

بدون هیچ انکاری همه می‌دانند برای رسیدن به خواسته‌ها و هدف‌ها باید برای آن زمان صرف کرد. پس برای تصمیمی که به عنوان یک هدف گرفته شده است مثل یادگیری زبان انگلیسی باید هر چه سریع‌تر شروع کرد و زمانی که لازم است حتی بیشتر برای آن گذاشت.

در واقع از مهم‌ترین موارد در یادگیری، میزان زمانی است که در برنامه روزمره‌تان به آموزش زبان انگلیسی اختصاص می‌دهید است.

  • تکرار

بعد از اینکه برای زمان یادگیری، برنامه‌ریزی می‌کنید، مورد دومی که خیلی مهم است تعداد دفعات تکرار است. لازمه آموختن زبان، تکرار پیاپی مطالب آموزشی است. به طور مثال برای تکرار کلمات، آن‌ها را در جملاتی که می‌سازید تکرار کنید، با این روش میزان ماندگاری در ذهن بیشتر است.

  • تمرکز

آموزش زبان برای یادگیری نیاز به دقت و تمرکز بالا دارد. وقتی شروع به خواندن زبان انگلیسی می‌کنید ولی تمرکز و حواس کافی ندارید، عملاً میزان بازدهی شما می‌تواند به صفر برسد. اگر بخواهید در این زمینه به قدرت و تسلط بالایی برسید، میزان تمرکز و دقت خود را بالا ببرید. عواملی مثل محیط، شیوه و نوع مطالعه در میزان تمرکز شما تأثیر دارد.

  • لذت

از ساعاتی که به صورت فشرده برای یادگیری زبان انگلیسی می‌گذارید، راهی برای لذت بردن هم در این میان پیدا کنید تا این یادگیری، برای شما مثل یک تفریح جذاب تبدیل ‌شود. به طور مثال، در مورد اول که بیان شد مکالمه را با شخصی شروع کنید، آن شخص کسی باشد که شما از گفتگو با وی لذت می‌برید یا طنز و شوخی را هم چاشنی یادگیری کنید.

خواندن روزنامه و تماشای فیلم به زبان اصلی را فراموش نکنید

می‌توان به منابع مکملی برای آموختن زبان انگلیسی، مانند تماشای فیلم و خواندن روزنامه‌ و کتاب اشاره کرد که اگر با دقت و توجه بالایی دیده و خوانده شود، تاپأثیر زیادی در میزان یادگیری و تقویت آن دارد. علاوه‌بر تمرین‌های اصلی که در آموزش زبان انگلیسی است، این تمرینات را هم به صورت جدی ادامه دهید. دیدن فیلم، شما را در انتخاب یک موضوع برای یک مکالمه خوب با همراهتان آماده می‌کند. در فیلم‌ها و روزنامه‌ها لغات جدید را پیدا کنید و آنها در مکالمه خودتان به کار ببرید.

وقتی یک فیلم را برای تماشا انتخاب می‌کنید، چندین بار ببینید و جملات آن را بنویسید. با این کار کلمات به خوبی در ذهن شما باقی می‌مانند. البته روش‌های مختلفی برای تقویت زبان انگلیسی از طریق تماشای فیلم وجود دارد.

یکی دیگر از تمرینات برای یادگیری، شنیدن محتوای صوتی به زبان انگلیسی است. با این کار شما در زمان‌هایی که در تاکسی، اتوبوس و مسیرهای رفت‌و‌آمد هستید می‌توانید به آن‌ها گوش دهید. با این کار گوش شما به لغات و کلمات انگلیسی آشنا می‌شود و مهارت listening شما تقویت می‌شود.

یادداشت‌های روزانه خود را به انگلیسی ثبت کنید

بیاید فعالیت‌ها و برنامه روزانه خودتان را به زبان انگلیسی یاد‌داشت کنید. اگر یکی از کلماتی که در برنامه روزانه نوشتید را به زبان انگلیسی نمی‌دانید، به دیکشنری رجوع و آن را پیدا ‌کنید، این روش کمک می‌کند دایره لغات شما گسترده‌تر شود و به ماندگاری کلمه در ذهن کمک می‌کند و مهارت writing را تقویت می‌کند. هم‌چنین تأثیر زیادی در یادگیری گرامر زبان انگلیسی دارد.

خودتان را ببینید و با خودتان حرف بزنید

بعضی وقت‌ها بهترین و در دسترس‌ترین دوست برای یادگیری و تقویت زبان انگلیسی، خودتان هستید. زمان‌هایی که تنها هستید، مقابل آینه بایستید و با خودتان با صدای بلند انگلیسی صحبت کنید. با این روش سطح اعتماد به نفس خود را نیز بالا می‌برید.  

همیشه با خود دیکشنری داشته باشید

همیشه به همراه خود دیکشنری کوچکی داشته باشید که در مواقع لازم که حتماً هم لازم می‌شود استفاده کنید. با این کتاب جیبی توانایی یادگیری زبان انگلیسی و تعامل با دیگران را کسب می‌کنید.

انگلیسی فکر کنید

همان‌طور که یاد‌داشت‌های خودتان را به زبان انگلیسی می‌نویسید، به انگلیسی هم فکر کنید. مطمئن باشید خیلی زود تأثیر آن را در میزان آموختن زبان انگلیسی خواهید دید.

برترین ابزار‌های یادگیری زبان انگلیسی:

ابزار‌هایی مانند فلش کارت‌ها، بازی‌هایی به زبان انگلیسی و اپلیکیشن‌ های آموزش زبان انگلیسی جزو مواردی هستند که قطعاً در میزان و سرعت یادگیری کمک بسیاری می‌کنند.

در این بین، باتوجه به همه‌گیر شدن استفاده از گوشی‌های هوشمند، بهترین گزینه برای یادگیری زبان این است که تلفن همراه خود را به یک آموزشگاه زبان انگلیسی تبدیل کنید. تصور کنید که تمامی مواردی که در بالا به عنوان تکنیک‌هایی برای آموزش هرچه بهتر و راحت تر زبان انگلیسی ذکر شد را بتوانید همزمان با هم در موبایل خود داشته باشید؛ قابلیتی که اپلیکیشن های آموزشی به راحتی برای ما فراهم کرده‌اند.

اپلیکیشن‌ های آموزش زبان به شیوه‌های جدید و نوین طراحی شده‌اند. این اپ‌ها با تبدیل کردن یادگیری به بازی و هم‌چنین در قالب فلش کارت‌ها، آموزش را به شیوه‌ای جذاب و راحت‌تر از نرم‌افزار‌های دیگر فراهم کرده‌اند. شما به راحتی می‌توانید با این اپ‌ها میزان سطح یادگیری خودتان را بالا ببرید. به طور مثال کتاب و فلش کارت های  ۵۰۴ واژه ضروری انگلیسی را در نظر بگیرد که در قالب اپلیکیشن موبایل همراه با صوت، تصویر و ویدئوهای آموزشی در اختیار شما قرار دارد و به راحتی می‌توانید بدون هیچگونه محدودیت زمانی و مکانی خاصی، به یادگیری و مرور لغات ضروری انگلیسی مشغول باشید؛ همچنین نکات دیگری مثل تلفظ کلمات، جملات نمونه‌ برای هر لغت و خیلی موارد دیگر را همزمان با هم در یک اپ داشته باشید.

با این اوصاف به شما پیشنهاد می‌کنیم حتماً اپلیکیشن های ۵۰۴ واژه انگلیسی که از منابع ضروری و مهم یادگیری هستند را قبل از هرگونه اقدام برای آموزش زبان بررسی کنید.

 


پست های مرتبط

سخت ترین و آسان ترین زبان های دنیا را بشناسید

مرداد ۲۶, ۱۳۹۸آ»وزش زبان انگلیسی

۵ مورد از سخت ترین زبان های دنیا یکی از کارهای زمان‌بر و نسبتاً دشوار، آموختن یک زبان جدید علاوه‌بر زبان مادری است. نکته ای که باید به آن توجه داشت این است که هرچه سریع‌تر بتوانید الفبای زبانی را بیاموزید، سرعت یادگیری آن زبان برای شما افزایش می‌یابد. اگر تا پنجاه سال پیش «باسواد …

ادامه مطلب
آسان ترین روش های یادگیری لغات زبان

مرداد ۱۴, ۱۳۹۸آ»وزش زبان انگلیسی , لغات 504

آسان ترین روش های یادگیری لغات زبان یکی از معضلات فراگیر و حائز اهمیت در بین اجتماع امروزی یادگیری زبان انگلیسی است. در حال حاضر اکثریت مردم یک جامعه سعی در برقراری ارتباط با مردم جوامع دیگر را دارند. همانطور که می‌دانید راه برقراری ارتباط جوامع با یکدیگر از طریق زبان است؛ اما با وجود …

ادامه مطلب

یک نظر ارسال کنید

ایمیل شما نزد ما امن می ماند

eight + 8 =